Pohroma v Itálii prohloubí krizi odbytu dříví

Apokalypsa: ležící lesy, zničené cesty, stromy zlámané jak slámky...

Bouře a vítr o rychlosti 200 km /h přinesly apokalypsu na sever Itálie do Dolomitů toto pondělí.  Mnoho úmrtí (i pod padajícími stromy), 50 000 hektarů lesů zničeno v oblasti Veneto, Trentino a Friuli za jedinou noc.

Kolem 14 milionů borovic a smrku je polámáno, obnova bude trvat dalších 100 let v podmínkách Dolomitů. Ecosystém se v této oblasti zhroutil a nyní bude záležet na postupech rychlé obnovy, aby se alespoň klíčové prvky ochrany půdy a vody  podařilo zachovat.

Tato situace jenom zvýrazňuje potřebu zásadních změn v hodnocení rizik a jejich řešení v klíčové infrastruktuře jakou les pro moderní společnost představuje. Podnikatelské koncepty nejsou schopné poskytnout preventivní formu působení proti klamaitám samostatně. Je nutné vytvářet podmínky pro důslednější aplikaci preventivní péče o krajinu a lesy v celé Evropě. Zde hranice nemají význam jiný než administrativně správní a je nutné regionálně spolupracovat na tvorbě a realizaci prevence a následných opatření v závislosti na krajině a lesních plochách bez ohledu na hranice. Celospolečenský zájem se v případě lesů a přírody nedá omezit na státní platnost.

 

 

IČ: 28335627
Zapsáno Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 62072

Korespondenční adresa: 

Sadová 4152, 767 01 Kroměříž